Isän sylissä Isänpäivänä 2010!

Isän syli

Helsingin Sanomissa keskusteltiin isyydestä. Mielipidekirjoitukseni luettavissa HS:ssa 14.11.2010.

Isän sylissä on mukava olla. Siinä voi tarinoida, kuunnella satuja, kiukutella, puuhastella tai ihan vaan olla ja nauttia turvasta ja läheisyydestä vanhemman käsivarsien suojassa. Se on taatusti paikka, joka ei ole huonompi kuin äidin syli, mutta siihen tuntuu harvemmin pääsevän.

Seuraavan kerran kun lapsesi haluaa tulla syliisi, tiedät varmasti mitä teet. Sanomalehti, kirja tai muu turhanpäiväinen puuha voi odottaa hetken. Sekin aika vääjäämättä tulee, kun hän ei enää ennätä olla sylissäsi. Nyt on hyvä päivä aloittaa, jos sylissä pitäminen on päässyt unohtumaan arjen kiireessä.

 

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

  • Anna Kontula – Luova brändi lautasella syyskuu 29, 2012Vesa Eskola -

    Anna Kontula, kansanedustaja

    Eletään riista- ja keruukauden kiireisiä viikkoja. Maa on sienistä sakea, ja pusikoissa suhisee. Sorsien, hanhien ja erilaisten metsäkanalintujen lisäksi tähtäimessä on muutaman … Lue lisää