LANULA 11.12.2014 Pöytäkirja

§139 Ajankohtaiskatsaus: Riitta Juusenaho : Seudullinen koulutuksen kehittämisen asiantuntijaverkosto: Jatkoa TOP School-hankkeeseen:
Keskeiset tehtävät
1) Opetusalan korkeakouluyhteistyön ja tutkimuksen koordinointi
2) Projektiyhteistyö korkeakoulujen kanssa
3) Koulutusosaamisen viennin koordinointi korkeakoulujen kumppanina
§140 Sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksujen muuttaminen
Päätös esityksen mukaisesti. Äänestyksessä perussuomalaisten muutosesitys ei mennyt lävitse. Lain ja asetusten mukaisesti tapahtuu asiakasmaksujen nostot. Maksukatto ei nouse, ei päivähoitomaksutkaan.
§141 Lasten ja nuorten palvelujen lautakunnan päätösvallan siirtäminen viranhaltijoille
Päätös esityksen mukaan.
§142 Osallistuminen Parempi Arki –hankekokonaisuuteen
Päätös esityksen mukaan.
§143 Tampereen kaupungin esteettömyysohjelman (2009-2016) toteutustilanne vuoden 2013 lopussa
Jukka Kaukola: Merkittiin tiedoksi esteettömyysohjelman toteutustilanne.
32 kokonaisuutta lähtenyt liikkeelle, puolet eivät tule vuonna 2016 mennessä vielä valmiiksi. Esim. vanhat koulutilat eivät tule kuntoon. Nyt kun rakennetaan uutta, eivät ole ”susia” esteettömyyden suhteen. Liikkumisen kannalta ovat esteettömiä, kiitos rakennuslainsäädännön. Yhteistyö on toimivaa rakennussuunnitelmien suhteen yleisesti ottaen. Ikäihmisten asuminen on hankalampaa. Hissittömät kerrostalot ovat edelleen ongelmallisia. Rotvallit vaativat vielä pitkään työtä Tampereella. Rautatieasema on nyt parempi, sujuvampi kaikille käyttäjille. Yli 10 % kaupunkilaisista tarvitsee esteettömyyttä. Emil Aaltosen leikkipuisto on hyvä esimerkki esteettömästä leikkipuistosta. Sosiaali- ja terveyspalvelut ok. Kirjastot ja museot ovat melkein esteettömiä. Äänikirjastot hyvä esimerkki.
Kouluista v 2011: 35-40 % kiinteistömassasta on esteettömiä. Uudet ovat esteettömiä. Vuores hyvä esimerkiksi.
Nuorisotilat 70 % ovat esteettömiä. Monitoimitalo 13!
Toiveet: palvelusopimuksissa ja kilpailutuksissa on otettava paremmin huomioon esteettömyys.

§144 Lielahden koulun ja nuorisotilojen hankesuunnitelman hyväksyminen jatkosuunnittelun pohjaksi
Tavoitteena 900-1000 oppilasta. Nyt oppilaita on noin 500. Lisäksi nuorisotilat rakennetaan koulun yhteyteen. Lielahden koulun ja nuorisotilojen hankesuunnitelma hyväksyttiin jatkosuunnittelun pohjaksi. Vuokra noin 2 milj/v
§145 Ruotsinkielisen päivähoidon hankintapäätöksen muuttaminen esiopetuksen osalta
Päätös meni esityksen mukaisesti.
§146 Valtuustoaloite yhteistyön lisäämiseksi Tampereen lasten Parlamentin ja Nuorisofoorumin kanssa: Merkitään tiedoksi, ei aiheuta toimenpiteitä.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

  • Anna Kontula – Luova brändi lautasella syyskuu 29, 2012Vesa Eskola -

    Anna Kontula, kansanedustaja

    Eletään riista- ja keruukauden kiireisiä viikkoja. Maa on sienistä sakea, ja pusikoissa suhisee. Sorsien, hanhien ja erilaisten metsäkanalintujen lisäksi tähtäimessä on muutaman … Lue lisää